czynił się w ogromnym stopniu do niestety zbyt dużego obłożenia sądów pracą. Wszystko wynika z ogromnej ilości ustaw, a później z wprowadzania różnego rodzaju poprawek do tych właśnie ustaw. Dało to szansę na rozwój, ale jak widzimy dziś – spowodowało przerost biurokracji. Niestety trzeba to jasno powiedzieć – system prawniczy w Polsce wymaga poprawek i każdy kolejny rząd z gorszym lub lepszym skutkiem chce z tym tematem coś zrobić. Miejmy nadzieję, że kiedyś nadejdzie moment, w którym będzie można powiedzieć, że system prawny w Polsce nie jest skomplikowany.
Polskie prawo a transformacja ustrojowa
Transformacja ustrojowa w Polsce spowodowała ogromne zmiany w naszym systemie prawnym. Wydaje się to bardzo oczywiste, że po zmianach na przełomie 1989 roku trzeba było w prawie zmienić wiele. I tak zmieniano – przez lata dostosowywano polskie prawo do europejskich standardów. Wprowadzono między innymi nową konstytucję – ustawę zasadniczą, która miała ogromny wpływ na działanie różnego rodzaju podmiotów polskiego prawa. Lata dziewięćdziesiąte były kluczowe w powstawaniu nowego systemu prawnego i nowych ustaw, które po latach niestety okazywały się czasami wadliwe i w późniejszych czasach trzeba było je poprawiać. Polskie prawo niewątpliwie powstawało w bardzo nietypowych okolicznościach w porównaniu do krajów zachodnich.
Prawo – co warto wiedzieć przed wizytą u prawnika?
Jeśli wybierasz się do prawnika, przeczytanie tego tekstu powinno być dla ciebie pomocne z wielu względów. Zacznijmy od tego, co warto wiedzieć przed wizytą u prawnika. Należy rzecz jasna zapoznać się jego dorobkiem, doświadczeniem i historią wygranych spraw. Dzięki temu ma się możliwość wyboru takiego specjalisty, który na pewno spełni nasze oczekiwania. Kolejna kwestia – wynagrodzenie. Prawo to droga gałąź gospodarki i za wizytę można zapłacić ogromne pieniądze! Nie mówiąc już o prowadzeniu sprawy i ewentualnych wynikających z tego przeróżnych komplikacjach. Przed wizytą u prawnika trzeba również przygotować naszą historię problemu, ewentualne dokumenty, które mogą być przydatne podczas prowadzenia sprawy w sądzie. To bardzo istotne!