uczelnie, które nie pobierają żadnych opłat za studia. Tu są jednak pewne wyjątki. Po pierwsze – są tak zwane opłaty wpisowe. To sprawia, że ma się wrażenie, iż studia jednak są płatne. Po drugie, studenci nie mają możliwości otrzymania za darmo podręczników i kodeksów, a przez swoją elitarność są to produkty bardzo drogie. W efekcie wymienione przeze mnie czynniki, w połączeniu z faktem konieczności kserowania ogromnej ilości materiałów sprawiają, że wprawdzie studia prawnicze są bezpłatne, ale usługi dodatkowe kosztują sporo i dla wielu osób jest to duży problem. Na szczęście dla najlepszych uczniów są przewidziane stosowne stypendia naukowe.
Wady polskiego prawa
Wśród minusów polskiego prawa specjaliści wskazują przede wszystkim bardzo dużo poprawek do tegoż prawa, które są wprowadzane. Wszystko to skutkuje szeregiem różnego rodzaju negatywnych skutków. Prawo trzeba interpretować, a te interpretacje niestety mogą się różnić. W sytuacji najgorszej wątpliwości ma rozstrzygać sąd. Niestety jest to problem, gdyż linia orzeczenia nie zawsze może być po naszej myśli. My też, czy nasz prawnik, po prostu może się mylić. Wszystko to sprawia, że wiele zagranicznych ekspertów właśnie w tych elementach upatruje prawdziwe minusy polskiego prawa. Trzeba też podkreślić fakt, że tak wiele ustaw, które powstają w Polsce sprawia, iż czasem po prostu nie można tego wszystkiego opanować. Zmiany wprowadzane są tak szybko, że nawet nie ma czasu na reakcję!
Kilka zdań o rozprawach w sądzie
W tekście owym poruszamy temat zachowania na sali sadowej. Wynika to z faktu powszechnej niewiedzy na ten temat, która to może przerodzić się nie tylko w wyrzucenie z sali sądowej, ale także w liczne konsekwencje prawne, między innymi grzywny. Zaledwie parę tygodni temu na jednej z sal sądowych w Polsce mężczyzna żuł gumę, co spowodowało nałożenie na niego kary. Był on zdziwiony takim postępowaniem, a przecież jest to rzecz dla wielu oczywista i zrozumiała. Na sali sądowej trzeba zachowywać się odpowiednio, właściwie, z poszanowaniem do pracy innych, ale także z poszanowaniem do powagi instytucji, jaką jest sąd. Utrzymywanie sądownictwa na wysokim poziomie jest w interesie każdego z nas.