zy sąsiada w trakcie takiej edukacji są cokolwiek warte. Odpowiedź jest jednak bardzo prozaiczna ? wszystko zależy od etapu jego edukacji. Pierwszy rok studiów prawniczych upływa bowiem na zagadnieniach związanych z historią prawa i jego korzeniami ? to wiedza potrzebna do ukształtowania właściwego obrazu prawa i pewnych podstaw do operowania nabytą w przyszłości wiedzą, ale dopiero dalsze lata (kancelarie preferują studentów po co najmniej trzecim roku) dają faktyczne umiejętności. Nie bez znaczenia będzie także fakt, czy młoda osoba miała okazję odbywać już praktyki w kancelarii. To tam poznaje bowiem prawdziwe oblicze swojego fachu i dostosowuje wiadomości do sposobu ich używania. Nie niepokójmy się tym, że nasza córka czy syn po pierwszym roku dalej nie błyszczą dokładnymi cytatami z kodeksów ? na to przyjdzie czas.
Niby łatwo, a wcale nie - prawo majatkowe
Prawo majątkowe jest jednym z najbardziej skomplikowanych, ponieważ ma za zadanie chronienie ostatniej woli osoby zmarłej z równoczesnym poszanowaniem praw jej najbliższej rodziny. Niestety, zdarzają się sytuacje, gdy osoba chora zmienia się, co wpływa także na jej zachowania, a więc i na zapisy? w dokumentach. Jeśli więc mamy do czynienia z sytuacją, że rodzic nie uwzględni swojego dziecka w testamencie, chociaż są dowody, że łączą go z potomstwem więzy krwi, potomkowi należy się tzw. zachowek. Dochodzenie swoich praw w tak delikatnych sprawach, powinno być poprzedzone usługami, jak porady prawne. Tylko doświadczeni prawnicy, którzy mają za sobą wiele takich spraw, mogą zapewnić zwycięstwo. Sędziowie niejednokrotnie zmagają się ze sprawami, w których pieniądze powodują poważne konflikty rodzinne. Prawo chroni obie strony, dlatego zadaniem sędziów i prawników jest nie tylko pozyskiwanie odszkodowań, ale przede wszystkim łagodzenie konfliktów.
Paremia prawnicza - znaczenie
Paremia prawnicza ? krótka sentencja (zasada, maksyma), sformułowana najczęściej przez jurystę będącego uznanym autorytetem prawniczym (z reguły jurystę starożytnego Rzymu), wyrażająca w przystępny sposób fundamentalną zasadę prawną.
Zaletą jest ich uniwersalność, zrozumiałość dla prawników niezależnie od języka ojczystego. Prawnicy współcześnie chętnie sięgają do paremii, stanowią one też częsty element retoryki prawniczej1.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Paremia_prawnicza